LEHET MÁS A TÖRTÉNELEM

A 11. D osztály remekművei történelemből

Én, Szűrszabó Sándor, születtem Krisztus Urunknak 1794-dik évében, Debrecenben. Majd katolikus elemi tanulmányaim befejeztével áltam be a debreceni Szűrösök céhébe. Itt a méltóságos Szűrös Pista céhmesternél mint inas gyakorlatoztam 18-dik életévem betöltéig. Segédlevelem megkaptával, hogy a szűrszabás mesterségében mégtöbb tapasztalatot szerezzem, országjáró körutat tettem, s sok mesternél megfordultam az új mesterfogások elsajátítása céljából.

szurszabo_diszoltozetben_regi_kozepes.jpg

Miután ismét hazatértem szülővárosomba, megkaptam mesterlevelemet, s igy már saját mühelyt alapíthattam. Mühelyemben dolgozó inasokkal és segédjeimmel 1817-ben léptem be a Szűrösök céhébe, s igy már biztos anyagi háttérrel családot alapíthattam. Feleségem, a szintén céhcsaládból származó Csizmadia Mária négy gyermekkel áldott meg. Gyermekeim közül jelenleg ketten a debreceni katolikus iskolában végzik elemi tanulmányaikat , a legidősebb pedig pályámat követve inasként szolgál.


1823.oktober 17.:

A nagy hideg telek előtt mindig többen akarnak szűrkabátot venni. Azonban ez éven, különösképpen így búcsú előtt olyan sok igény gyült össze, hogy még a frissen felvett öt inassal sem birtuk tartani a lépést. Így kénytelen voltam egy posztókészitő mesterrel kontraktust kötni, s a szűrkészítés szép, régi, hagyományos módját kettéválasztani. Ezek után én minden hónapban öt bála posztót vásároltam fel tőle, és a mühelyemben már csak a szabással, varrással és himzéssel kellett foglalkozni. Voltak akiknek ez nem tetszett, és inkább más céhmesterektől vásároltak, de a hasznom még így is növekedett az elöző évhez képest.



1827.március 23.:

E hónapban ülésezett utoljára az országgyülés. Már 1823 óta próbálnak megegyezni a magyar rendek az osztrák udvarral és most végre lezárultak az egyeztetések. Követünk az országgyülésről hazatérve elujságolta az ott történteket, miszerint sajnos semmilyen változást nem tudtak elérni a vámok és az úrbéri viszonyok terén. Egyedül a magyar nyelv kérdésében léptek elöre, gróf Széchényi István adományából létrehozták a Magyar Tudományos Akadémiát.

Számomra igen elszomorító, hogy a nemesség nem látja be a reformok szükségességét, de az ország csak így maradhat önálló a Habszburg Birodalomtól, és csak így fejlödhet. Ezzel szemben a nemesség sajnos csak saját jogait védi.



1829.október 3.:

Ma meghalt legfiatalabb fiam a már hónapok óta sújtó kolerában. De óh a nemesség  még most sem figyel fel a nép szenvedésére. Be kellene látniuk, hogy csak gyorsabb reformok segíthetnek az országon.



1830. augusztus2.:

Ma olvastam Széchenyi "Hitel" című művét. Nagyon örülök, hogy a cenzúra engedélyezte ezt a remek művet kiadni. Remélem, hogy ha nemesség is elolvassa majd rádöbbennek mennyire is fontosak lennének a reformok. Számukra is kedvező például az ősiség eltörlése, hiszen így hitelt vehetnek föl földjeikre, amely pedig kikényszeríti a termékenyebb gazdálkodást.                 

                                                  hitel.jpg



1831. július 12.:

Ma olvastam Dessewffi József a fontolva haladók vezérének röpiratát a ,,Taglalat''-ot. Ugy gondolom, hogy ök csak félnek az udvar haragjátol, bár nem vetik el a reformokat (önkéntes örökváltság, szólás- és sajtószabadság, nemesi adómentesség eltörlése), de óvatosabb lépésekben érnék el mindezt. Viszont ezt az ország már nem várhatja meg, itt gyors reformokra van szükség.



1831. augusztus :

Megindult a gőzhajózás a Dunán. Széchenyi István kezdeti munkásságának köszönhetően megbízható rendszerességgel indulnak a hajók Dél-Magyarországról fel Pestre. Ez nagy hasznot hozott nekem, hiszen így sok termékeimet el tudtam adni azoknak a kereskedőknek akik majd gőzhajóval elszállítják Pestre és ott eladják.



1832.november :

Összehívták az országgyűlést. Remélem az 1831-es kolerajárvány utáni felkelések végre ráirányították a nemesség figyelmét arra, hogy a jobbágykérdés megoldása mind gazdasági, mind politikai tekintetben fontos lenne. Hiszen csak így tudják elkerülni a véres társadalmi konfliktusokat.

Mindenesetre nagyon megyéből küldtek fiatal követeket, akik már belátták a reformok meghozatalának fontosságát. Mi a megyéből Deák Ferencet küldtük, remélem megtudják oldani az ország gondjait.



1833. május 22.:

Ez évben végre engedtte a cenzúra kiadatni Wesselényi Miklós programadó művét, amely viszont várakozásaimmal ellenkezően igen elkeserített. Wesselényi akár az udvarral is szembeszállna az ország felemelkedéséért. Mindent a politikai oldaláról közelít meg, politikai harcokban akarja rendezni a legégetőbb kérdéseket az udvarral, mintpéldául a jobbágykérdés. Ahejett, hogy mindkét félnek (magyar rendek-osztrák udvar) megfelelő gazdasági reformokat hozna.



1833. szeptember 9.:

Nagy felháborodást keltett bennem a gróf Széchenyi István "Stádium" című műve. Bár az alap reformtervekkel egyetértek, de hogy manufaktúrát csinálna az én céhemből az már túl sok.

                                                    stadium.jpg

Felőlem eltörölhetik az ősiséget, hiszen nincs földem, felőlem bevezethetik a birtok birhatás jogát a jobbágyoknál, hisz nekem nincsenek jobbágyaim, államilag hivatalos nyelvé tehetik a magyart, így legalább érteni is fogom amit a hivatalokban írnak, eltörölhetik a nemesek adómentességét, hiszen én nem vagyok nemes, és igy ezek a kérdések nem érintenek engem, de hogy felbontsák a régi, szép, céhes korlátokat és hejette manufaktúrákat alapítsanak az már mindennek a teteje.

A két életben maradtt fiamat is céhlegénynek adtam, mi lesz vélük ha megszünnek a céhek? Hol fognak dolgozni? Koldulni fognak, mert nem tudják majd miböl eltartani családjukat. Munkát valoszínüleg így is kapank, de az nem méltó egy mesterlevéllel rendelkezö emberhez, és kinek van kedve egy gép árnyékában dolgozni!



1834. január 18.:

Az elmult évben hiába tettem lépéseket a céhek eltörlése ellen, most be kell látnom, hogy a nemzet felvirágozásához a manufaktúrák létrehozása szükséges. Én pedi csak egy módon fordíthatom hasznomra ezt, ha nem ellenkezem az újítás ellen, hanem élenjárója leszek annak.

Az elmult napokban eszmét cseréltem azzal a posztókészítével akivel már 10 éve összeálltam, hogy alapítsunk egy szerény indusztriát. Ebben elsősorban saját inasainkat, legényeinket és segégjeinket alkalmaznánk, de az egyszerűbb feladatokelvégzésére bérmunkásokat vennénk fel.





1834.február :

Nagy előrelépés történt az országgyűlésen. Elfogadták az önkéntes örök váltságot, amelynek értelmében a jobbágyok a földesurral megállapodás alapján megválthatják úrbéri szolgálataikat. Földjükpedig, amit eddig csak használhattak a saját tulajdonukba kerülhet. Bár csak kevesen lesznek erre képesek, hisz a megváltás nagy pénz, de ezzel a földesurak is tudnák fedezni újító beruházásaikat, s igy ez kikényszerítené a termékenyebb gazdálkodást.

                             ules.jpg



1835. február 28.:

Ma szomorú hírt kaptam, mert az egy éve elfogadott önkéntes örökváltságot az uralkodó elutasította. Sem ő, sem a földesurak, sem a nemesek nem hajlandóak elereszetni jobbágyaikat, pedig a magváltásbol ők is nagy összegre tennének szert.



1835. március 2.:

Ma szomorú napra ébredt az ország , meghalt I. Habsburg-Lotaringiai Ferenc József Károly országunk királya. Bár nem fogadta el a reformokat és nagyon ragaszkodott a feudális viszonyok megtartásához, de ha most elöretekintek a gróf Metternich-Winneburg kancellár által irányított országra nagyon elkeseredem. Sajnos I. Ferenc fia V. Ferdinánd még gyremek, még nem tudná irányítani az országot.



1837. február 22.:

Metternich kancellár egyre radikálisabban lép fel a reformok mellett álló országgyűlési ifjak ellen. Ma letartóztatta Lovassy Lászlót, nemrég perbe fogta Wesselényit egy megyegyűlési beszéde miadt. De még Dessewffy Aurél a fontolva halaók vezére is hiába probálta meggyőzni, hogy a minden változást elutasíto politika hibás.



1837. június :

Ma letartóztatták Metternich hívei Kossuth Lajost. Nem tudom mi lesz az országgal Wesselényi és Kossuth nélkül, hisz tőlük tudtunk meg mindent az országgyülésen történtekröl, ők írták az Országgyülési és Törvényszéki tudósításokat. S rajtuk kívül még nagyos sok nemest ítéltek el és vetettek börtönbe koholt vádak alapján.



1839. november 13.:

Ma igen örvendetes hírt kaptam a fél éve ülésező országgyűlésről. A Deák Ferencvezette ellenzék meghátrálásra tudta kényszeríteni a kormányzatot. Megszavazták az önkéntes örökváltságot, bár ez nem hozott érdemi változástm, hisz a jobbágyoknak nincs pénze, s a nemesség nem engedi el a váltságot. Megszavazták még a váltótörvényt, a kereskedelem, a gyáralapítás és a részvénytársoságok alapításának szabadságát.



1840. december 17.:

Mivel az 1839-1840-es országgyűlésenelfogadták a gyáralapítás szabadságát, így a posztókészítő céhmesterbarátommalelkeztdhettük latolgatni saját gyárunk megalapításának lehetőségeit. Mivel midketten már régóta tervezgetjük és mindig teszünk félre a bevételünkből, így már nem lesznek megterhelőek a gyáralapítás költségei.

        gyar.jpg



1842. december :

Nemrég alapult meg Pesten a Magyar Kereskedelmi Bank, és mivel máris sok jót hallottam róla elhatároztam, hogy ott helyezem el a gyáralapításra szánt eddig összegyüjtött pénzemet. Remélem jó helyen lesz, és majd sokat kamatozik.



1844. október 7.:

A múlt évben a még gyermek V. Ferdinánd helyett hatalmon lévő Metternich kancellár összehívta az országgyűlést. Hosszú idő óta most végre megtudtak egyezni az ellenzékkel és megtették államnyelvnek a magyar nyelvet. Mostantól magyaru fogják írni a törvényeket, magyarul beszélnek majd az országgyűléseken, bíróságokon és az iskolákban.

A védvámok terén viszont sajnos nem jutottak kompromisszumra, a kormány elutasította a vámrendszer reformját mire az ellenzék létrehoztam a védegyletet. A Védegylet tagjai megfogadták, hogy csak hazai termékeket vásárolnak a magyar árúk védelméért a külföldi versenyével szemben.

A még a nyár folyamán megszünt Pesti Hírlap szerkeztője Kossuth Lajos -akit Metternich kancellár menesztett el a laptól- lett az egylet igazgatója. Jómagam ugyan nem léptem be az egyletbe, tartva a kormány haragjától, de megfogadtam, hogy én is csak hazai terméket vásárolok.



1845. szeptember :

Nemrégiben megyénk élére adminisztrátorként az udvarhü Zichy Ödönt állította Metternich kancellár. Ő biztosítja akár a hadsereg bevetésével is, hogy  minden a kormány akarata szerint történjen megyénkben és még az orsággyűlésekre is udvarhű követeket küld.

Így nem tudunk semmilyen reformot elérni a kormánynál és még belső ellentéteket is szít a reformtáborban. Remélem Deák Ferenc és Kossuth Lajos megtudják akadájozni az ellenzék egységének szétesését.



1846. május :

Ma kaptam hírt az egy hónapja kitört galíciai nemesi felkelésről. Kár, hogy a mi nemeseink nagy része semmiféle reformról nem akar hallani. Ez is csak mégjobban kiélezi a politikai feszültséget, pedig én reméltem, hogy harc nélkül meglehet majd oldani az ország problémáit.



1846. augusztus :

Megalapult a Konzervatív Párt. Az újkonzervatívokból létrejött párt ellenzi az udvarral való szembekerülést, de nem veti el az óvatos reformokat, látja azok szükségességét.



1847. január :

A Konzervatív Párttal szemben a nemrég megalakult Ellenzéki Kör jelentős reformokat tenne, de szerintem ezzel magukra haragítanák a Kormányt.

Szerintem is fontosak a reformok, és talán túl lassú a Konzervatív Párt reformprogramja, de félek az Udvartól. Az Ellenzéki Nyilatkozat megharagította és ezért nagy árat fogunk fizetni. Láttam mekkora ereje van, és nem szeretnék börtönbe kerülni.



1847. március :

Most hallottam, hogy a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank finanszírozásával elkészültek a Pest és Vác valamint Pest és Szolnok között épülő vasútvonalak.



1847. április :

Ma olvastam Táncsics Mihály - a jobbágyok érdekeit képviselő író és politikus- egyik művét. Nagyon megdöbbentett az ő és a "Fiatal Magyarország" nevű csoport javaslata, miszerint a nemesség kártalanítása nélkül kellene a jobbágyokat földhöz juttatni. Ez bizonyos szempontból jó ötlet (hisz a nemesek adótarhei még mindig minimálisak), de nem gondoltak a nemesség haragjára, ami hatalmas is lehet.

Úgy érzem nem tudják megtalálni a középutat, nem elékszik meg egyik fél sem csak egy kevéssel abból amit akar, neki az egész kell. A szakadék peremén, két szélsőség között egyensójozik most az ország, remélem nem a rosz oldalára esünk.








Weblap látogatottság számláló:

Mai: 29
Tegnapi: 6
Heti: 52
Havi: 38
Össz.: 27 935

Látogatottság növelés
Oldal: Szűrszabó Sándor
LEHET MÁS A TÖRTÉNELEM - © 2008 - 2024 - zrinyicountry.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »