LEHET MÁS A TÖRTÉNELEM

A 11. D osztály remekművei történelemből


cimer1.gif


Én, Schaffenburg Ferdinánd herceg születtem 1799.február.14. napján, úgy döntöttem, hogy az 1825-ös év országgyűlésének napján elkezedem írni naplómat. Először felmenőimet ismertetem. Szüleim a gazdag habsburg hű arisztokrácia körébe tartoznak. Édesapám Schaffenburg Ferenc herceg, aki Schaffenburg Endre herceg és Hescher Mária grófnő első szülött gyermekeként született. Édesanyám Mesverchy Júlia, Mesverchy Sándor herceg és Sherczy Anna hercegnő leányaként született. Én szüleim révén római katolikus vagyok, és ennek megfelelően katolikus iskolába jártam. Jogot végeztem, és most a habsburg bécsi udvarban vagyok tanácsos.

Én, mint erejében lévő 26 éves fiatal ember, aki udvarhű tanácsos, megállapíthatom példátlan a mai nap. Mily régóta várja már a magyar nemzet, hogy ismét összehívja az országgyűlést a dicső habsurg király. I.Ferenc király erjét nem kímélve hívta össze a felső ház résztvevőit, akik szép szeri számmal meg is jelentek. De még sem látom a tenni akarást szemükben. Sérelmeiket emlegetik folyton, holott a nemzeti haladás folyamatának megbeszélése lenne a fontos. Érthetetlen számomra a magyar arisztokrácia, akik oly nehezen egyeznek meg. Szinte felesleges írni naplómba, hiszen nincs új rendelet mit leírhatnék.

1825.



Oly régóta várom már ezt a napot, hiszen újra írhatok, mert megtörtént az első lépés a Magyar Nemzet jobbá tételévé. Elsem hiszem, hogy egy arisztokrata, Széchenyi István gróf felajánlotta egy évi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság megalapítására, és elindította ezen intézméy felépítéséhez az adományozást is. Szívem jogának érzem, hogy én is támogassam a tudomány és a magyar nyelv fejlődésével foglalkozó társaságot. Valamint ugyan ezen nemes megalapította Magyarországon az első kaszinót. Most, hogy az Úr 1827. évében befejeződött az országgyűlés, sok újat lehet elmondani. A magyar rendek megerősítették jogaikat, a törvényeket már nem csak latinul, hanem magyarul is megfogalmazzák. Elővették ebben a két évben a 1791-1793-as rendszeres bizottsági munkálatokat, és 9 bizottságot alakítottak. Törvénybe iktatták, hogy az országgyűlést háromévente össze kell hívni. I.Ferenc király tiszteletben tartja a rendi alkotmányt, cserébe a rendek megadják a kért adót és újonclétszámot.

1827.



1830. Új év, új eszme. Széchény István gróf kiadta a Hitel című könyvét. Egyszerűen nem értem, hogy engedhette a cenzúra, hogy kiadják nyomtatásban, de örülök, hogy így lett. Igazat adok Széchénynek, hiszen tényleg kell a hitel az ország fejlődéséhez. Az ősiség törvénye tényleg megakadájozza a nemeseket a hitel felvételében, és ezzel együtt a haladás szellemét is. Véleményem szerint szakítani kell az ősi törvényekkel, és haladni kell a kor szellemével! Gyárakat kel alapítani, fejleszteni kell a mezőgazdaságot, valamint a kereskedelmet és a közlekedést. Remélem a bécsi kormány meggondolja magát, azzal kapcsolatban, ahogy viszonyulnak eme könyv tartalmához. Haladni kell a korral, ez pedig csak úgy lehetséges, ha eltöröljük az ősiség törvényét.

Sajnálatosan hazánkat is elérte a nagy korela járvány, amelyben már most több százezren haltak meg. A Felvidék keleti területein a betgségtől való félelem és a földesurak, illetve a vármegyei tisztségviselők iránti bizalmatlanság felkelésekhez vezettek. Csak a katonaság tudta a jobbágyságot megfékezni. Ez az esemény rávilágít a a jobbágyság megoldatlan problémájára, amely egyre nagyobb problémává vállik Hazánkban.

1830.



Megjelent Széchényi István gróf Világ című könyve nyomtatásban, amelyben a  haladás eszméit foglalja össze.

Milyen dicső a mai nap, végre megindult a gőzhajózás Széchényi István grófnak köszönhetően.

A mai napon kiadta Dessewffy József a Taglalat című Hitel elleni röpiratát, amelyben nem veti ell a reformokat, azonban Magyarország felemelkedését nem a polgárosodásban, hanem az önállóságot biztosító régi alkotmány, a rendi jogok megerősítésében látja.

1831.



Ismét összehívták az országgyűlést. Jelenleg napirenden van a jobbágy kérdés. Nem tudom, hogy döntenek majd, de remélem döntést hozank ezzel kapcsolatban, hiszen mostantól vármegyékből követeket küldenek, akik belátják, hogy a refrmokra igen is szükség van.

1832.



Széchény István gróf megírta a Stádium című művét, amelyben 12 pontban írja le a felvilágosodáshoz vezető lépéseket. Leírja, hogy az ősiség és a háramlás jogának eltörlésével lehetővé vállna a hitel felvétele, amely a gazdaságban hatalmas fejlődést jelentene, hiszen gyárak, manufaktúrák épülhetnének Magyarországon. Továbbá törvénybe kell iktatni a birtok bírhatás jogát mindenki számára. Legyen egyenlőség törvény előtt, valamint bárkinek legyen választott védője, ha arra van szüksége. A személyes jogok bárkit megilletnek, rangtól és pénztől függetlenül. Továbbá Magyarországon magyarul hozzanak törvényeket! Legyen az országnak magyar kormányzata és biztosítsák a nyilvánosságot! Igen, lépjünk végre a haladás útjára!

Wesselényi Miklós gróf megfogalmazott reformprogramjai megjelentek nyomtatásban. A rendi ellenállást kívánja a reformok mellé állítani, és közben nem fél a kormányzattal való szembe kerüléstől sem. Továbbá úgy gondolja, hogy a nemességnek a parasztságot engedményekkel maga mellé kell állítania, hogy feltudja venni a harcot a kormányzattal szemben a nemzeti érdekek védelmében.

Megkaptam első kézzel írott országgyűlési tudósítást Kossuth Lajostól. Hihetetlen milyen valósághűen írja le az ott történteket.

1833.



A mai napon új király került a trónra. Éljen az új király, V.Ferdinánd!

De szegény királyunk még kisded, így nem tényleges uralkodó, és a döntésekben korlátlan hatalmat kapott Metternich kancellár. Előre reteghet az ország a kancellár lépéseitől, mert gyökerestől akarja a reformkor szellemét kitépni az emberek elméjéből.

1835.



Vége van az országgyűlésnek. Szomorúan írom naplómba, hogy ismét nem léptünk előrébb a legégetőbb kérdésben, a jobbágyság felszabadításában. Hiába fogadta el az alsó tábla az önkétes örökváltságot, az uralkodó elutasította. Mikor fogunk már végre helyesen dönteni? Hiszen a jobbágyság felszabadulása nélkül nincs szabad földvásásrlás mindenkinek, a nemesek pedig a megváltásból származó összeg hiányában nem tudank bérmunkásokat alkalmazni, másrészt nem tudnak beruházásokra pénzösszeget fordítani.

A mai napon Metternich kancellár jóvoltából letartóztatták Lovassy Lászlót, mert a reformok mellet mert hangot emelni.

Hihetetlen a mai nap, Wesselényit is perbe fogták egy szatmári megyegyűlésen elmodott beszéde miatt. Pokolba Metternich kancellárral! Ebben az országban nem lehet haladni. Nem csoda, hogy több éve már, hogy nics haladás országunkban!

A mai napon Vörösmarty Mihály bejezte a Szózat című versét, amely sajátos nemzeti tartalommal telítődött. Hihetetlen eme vers eszmei gondolatai.

1836.


Kossuthot is letartóztatták a mai napon. Az okokat nem mondják, de szeintem nem csak az Országgyűlési tudósítások miatt történt ez meg. Nem rég kiadta engedély nélkül a vármegyei életet bemutató Törvényhatósági tudósításokat. Valószínűleg ez lehet a valós ok.

A mai napon megszülettek az ítéletek. Lovassyt és Kossuthot börtönbe zárták. Wesselényit is elítélték, de szembetegsége miatt büntetését felfüggesztették. Retteg a nemesség. A nemesség zöme a reformerek mellé állt a kormányzattal szemben.

1837.


A mai napon teljesen váratlanul V.Ferdinánd összehívta az országgyűlést.

A foglyok kegyelmet kaptak.

1839.



Végre a haladás útjára léptünk! Az országgyűlés befejeztével sok újat monhatunk el. Elfogadták az önkétes örökváltságot. Számos, a gazdaság fejlesztését szolgáló törvényt fogadtak el, mint például a váltótörvényt vagy a gyáralapítás és részvénytársaságok alapításának szabadságát. Megpróbálták a védővámok beiktatását is, de mivel az rosszul hatott volna az osztrák gazdaságra, ezért elvetették.

Létrejött országunkban az első tőke kölcsönzésre alaklmas bank, Pesti Hazai Első Takarékpénztár néven.

1840.



Kossuth Lajos szerkeszti a mai naptól kezdve a Pesti Hírlapot.

A vezércikk révén a polgárosodásért és a nemzeti haladásért vívott harc szócsövévé tette az újságot

1841.



A mai napon befejezték építési munkálatait a Pesti Magyar Kereskedelmi Banknak.

Milyen szörnyű nap a mai. Megérkezett a hír Bécsbe, miszerint elhunyt Kőrösi Csoma Sándor. Ez a székely fiatalember pénz és segítség nélkül kutatta a magyar nemzet őseredetét- és othonát, és végül meg kellet hallnia? Eljutott Tibetig, de mindhiába, a halál így is elérte. Szörnyű tragédia ez.

Egyre több probléma van a nemzetiségekkel. Céljuk, hogy minél széleseb nemzetiségi jogokat teremtsenek maguknak. De mi, a magyar  nemesség azt valljuk, hogy az egy politikai nemzet koncepció megoldja a problémákat.

1842.



Mi, a reformerek a nemzetállam létrehozására törekedünk ettől a naptól kezdve. Elvárjuk, hogy a nemzetiségek az idő múlásával magyarosodjanak, de semmiképpen nem fogunk a jövőben bármikor is erőszakot alkalmazni ennek érdekében. Úgy gondoljuk, hogy ha az egyéni szabadságjogokat és a felszabadítást a Magyarországon élő nemzetiségekre is kiterjesztjük, akkor a nemzetiségek minden bizonnyal csatlakozni fognak a nemzetállamhoz, amely jogokat és tulajdont ad nekik. Egyes óvodákban, egyházi szertartásokon már magyarul beszélnek, ezzel is elősegítve a magyar nyelv elterjedését a nemzetiségek között.

Feleslegesen próbálkoztunk a nemzetiségek ügyében, csak a zsidó és német lakosságnál értünk el eredményeket, a nemzetiségek nagy százalékánál csak ellenállást válltottunk ki, sajnálatunkra.

Az egyes nemzetiségek a dicső múltukat keresték és fogalmazták meg nem is olyan régen. A horvátok az ókori illéreket tekintették őseiknek, és nem csak saját őseiknek, hanem az összes délszláv népnek is. A közös ősökre hivatkozva akarják a horvátok saját vezetésükkel egyesíteni az összes délszláv népet. A szlovákok a Nagy-morva Birodalomhoz kapcsolják multukat, a románok pedig a rómaiakig vezették vissza történelmüket, ezzel próbálva meg bebízonyítani, hogy ők hamarabb voltak Erdélyben, mint mi magyarok.

A mai napon befejezte Egressy Béni a szózat megzenésítését. Lehergenlően sikerült.

Ebben az évben ismét összehívták az országgyűlést. Napirenden van a magyar nyelv ügye és a védvámok kialakítása.

1843.



Befejeződött az országgyűlés. Hihetetlen mekkora előre lépés történt  a magyar nyelv ügyében. Végre a magyar nyelv, az anyanyelvünk lett az hivatalos nyelv.

A védvámokért vívott harc azonban kudarcba fulladt, ezért megalapítottuk a Védegyletet. Az egylethez csatlakozó tagok megfogadták, hogy azokból a termékekből, amelyeket a magyarok is előállítanak, hat éven át csak hazait vásárolnak.

Kossuthot eltávolították a Pesti Hírlaptól, politikai tevékenységeit töretlenül a Védegylet igazgatójaként folytatja ezentúl.

A mai estén bemutatta a pesti Nemzeti Színház a Hunyadi Lászlót színdarabot. Szerencsés vagyok, hogy láthattam eme nemzeti érzésekkel átszőtt remekművet.

1844.



A mai napon Mettrnich kancellár a vármegyék élére adminisztrátorokat állított. Hihetetlen mi mindent meg nem tesz a bécsi udvar a reformok megállításának érdekében! Az adminisztrátorkat pénzzel és karhatalommal ruházta fel Metternich kancellár, és ezzel a hatalommal a kezükben az adminisztrátorok elérték, hogy a közgyűlések az udvar politikáját támogató jelölteket küldjenk az országgyűlésekbe. A kormányzat sikerei kiélezte a reformtáborok ellentéteit.

1845.



Befejeződött a mai napon az első vasútvonal építési munkálatai, Pest-Vác kötött mostantól szabadon játhatnak a vonatok.

Ma hallottam hírt, hogy galíciában nemesi felkelés alakult ki. Az Ausztriához tartozó lengyel területek nemessége lázad Bécs ellen. Hihetetlen, vajon hogyan fogják ezt megoldani a Habsburgok? És ha akarjuk, mert arra lenne szükség, mi is megtehetjük, hogy fellázadunk?

Vége a lázadásoknak. A bécsi kormányzat a jobbágyfelszabadítást elmulasztó nemesek ellen a feltüzelt lengyel és ukrán parasztok közreműködésével verte le a felkelést, rendkívül véres módon. Ha jót akar az ország vagy most cselekszik, amíg az osztrákok a lengyelekkel foglakoznak, vagy lassan haladunk tovább, mint ha mi sem történt voln tőlünk Északra.

A mai napon megalakult a Konzervatív Párt. A konzervatív nemesség olyan, mint ha megijedt volna a galíciai eseményektől, mert olyannyira óvatosak lettek a reformajaik, hogy az már elképzelhetetlen. Folyamatosan a gyors változások és az udvarral való szembekerülés következményeire figyelmeztetnek.

A mai évben a pesti egyetem oktatási nyelve és a középiskolák nyelve magyar lett. Éljen!

1846.



Ismét átadásra került egy újabb vasútvonal, most Pest-Szolnok között.

Végre, a mai napon megalakult az Ellnezéki Kör is, a liberális nézetű Kossuth Lajos vezetésével. A Kör szeint jelentős reformokkal kell elkerülni a katasztrófát, azaz a jobbágyfelkelést. Kiadták az Ellenzéki Nyilatkozatot is, amely a következőket tartalmazta: kötelező örökváltság állami kártalanítással, népképviseleti országgyűlés és annak felelős kormány, polgári szabságjogok, törvény előtti egyenlőség, közteherviselés, a kiváltságok felszámolása, az adminisztrátori rendszer elvetése, alkotmány a birodalom ausztriai felének is.

A mai napon érkeztem Pestre, találkoztam Vasvári Pállal és Irinyi Józseffel. Hihetetlen már is milyem baráti kapcsolat alakult ki közöttünk. Barátságunk lehet, hogy azonos nézeteinkből fakadna? Lehet, sőt biztos vagyok benne, hogy igen. Lassú reformok helyett radikális változásokat követelnek. És a jobbágyfelszabadítást akár kártalanítás nélkül is véghez vinnék. Továbbá nemzeti függetlenséget akarnak, és magyar vezető szereppel képzelik el a nemzetiségi kérdések megoldását.  Azonnali változásokat akarnak, de készek a reformtábor vezetőivel való együttműködésre. Igen, ilyen emberek kellenek az ország élére!

Ezen a napon megnyitották az országgyűlést Pozsonyban. Mindenki a mandátumokért verseng. Egyre több a megvesztegetés, leitatás.

Kossuth Lajost Pest vármegyében követté választották. Milyen bölcs döntés ez, mert így Kossuth az ellenzék vezérévé válhat Pozsonyban.

1847.

 


Kossuth megpróbálta, hogy a konzervatív oldalról is szerezzen támogatókat, de hiába támadta az adminisztrátori rendszert, és hiába szerzett újabb támogatókat a másik pártból, ezen az országgyűlésen nem születtek átfogó reformok.

Európában egyre jobban pusztít az éhség. A forradalmi hullám is egyre nagyobb veszélyt jelent a Habsburg Birodalomnak.

Az éhség, és a forradalmi hullám miatt a konzervatívok többsége hajlik a jobbágyság elégetlenségének megoldására engedményekkel.

Kossuth a konzervatívok hajlandóságát felismerte, és a mai napon, március 3-án elkészítette a felirati javaslatot, amely azonnali reformokat tartalmaz: kötelező örökváltság, közteherviselés, népképviseleti országgyűlés, felelős kormány, alkotmány az örökös tartományoknak.

Már 4-én elfogadta az alsótábla a felirati javaslatott, de a felsőtábla  és a kormányzat próbál időt nyerni.

A mai napon visszautaztam Bécsbe. Az emberek mozgolódnak, valami készül itt Bécsben.

Március 13-án kitört a forradalom itthon, Bécsben. Hihetetlen. Szerencsém van, hogy tanuja lehettem eme nagyszerű és csodálatra méltó eseménynek.

A forradalom hírét egyenesen hoztam Budára, itt tudtam meg, hogy 13-án a felsőtábla is elfogadta a felirati javaslatot.

Amai napon, március 14-én a felirati javaslatot az országgyűlés küldöttsége hajón  vitte Bécsbe.

A bécsi forradalom hírére a magyar ifjúság is megmozdulásokat szervezett 15-én, amely a nap végére hatalams forradalommá terebéjesedett. A fiatalok maguk mellé állították az egyetemistákat, a város lakosságát és a József-napi vásárra érkező vidékiek tömegeit és jómagamat is. Először a Landerer nyomdához vonultunk, hogy a sajtószabadságot megvalósítva kinyomtassuk a 12 pontott és Petőfi Sándor mozgósító versét, a Nemzeti dalt. Majd a Nemzeti Múzeumhoz vonultunk, ahol elszavalták a Nemzeti dalt. A délután folyamán csatlakozott Pest város vezetése, majd a Helytartótanács is hozzánk.

12pont.jpg

Pesten a rend fenntartása és a tulajdon védelme érdekében létrehozták a Közcsendi Bizottmányt, amelyben mi, a márciusi ifjak átengedtük a város vezetését a városi előljáróságoknak és a liberális nemeseknek. Ez elengedhetetlen volt, hiszen csak így tudjuk a nemességet rászorítani a reformok véghezvitelére.

Sajnálatosan azzal, hogy a a márciusi ifjakhoz csatlakoztam, véget vetettem a tanácsosként betöltött munkámnak. De nem szomorkodom, hiszen tagja lehettem egy új eszmének a megvalósításában Magyarországon, a szabadság eszméjének. Ezentúl azon leszek, hogy jogi munkámmal segítsem a magyar szabadságért küzdőket.

Az államkonferencia nem akarja elfogadni a felirati javaslatot. István nándor elhatározta, hogy az államkonferencia kikerülésével felhatalmazást kér az uralkodótól a magyarországi ügyek intézésére.

Március 17-e van. István nándor ma kért felhatalmazást, majd kinevezte Batthyány Lajost magyar miniszterelnökké.

Április elejét írunk, végre megalakult a felelős magyar kormány. A magyar politikai élet valamennyi irányzata képviselteti magát. Batthyány Lajos miniszterelnök, Szemere Bertalan belügy, Esterházy Pál a király személye körüli miniszter, Klauzál Gábor földművelés- és iparügy, Kossuth Lajos pénzügy, Mészáros Lázár hadügy, Széchenyi István közmunkaügy, Eötvös József vallás- és közoktatás, Deák Ferenc igazságügy.

Mint megtudtam az államtanács a márciusi napokban kétszer is megpróbálta visszavonni a hadügy és a pénzügy területén a magyar önállóságot. De mind hiába, ehhez már nem rendelkezik kellő erővel.

Április 11-e, az uralkodó szentesítette a rendi országgyűlés által kidolgozott reformokat, melyek lerakták Magyarországon a polgári átalakulás alapjait. Ezek a törvények felszámolják a feudális jellegű kiváltságokat, felszabadítják a jobbágyságot. A jobbágyok úrbéres földjeik tulajdonosaivá válnak, s az állam kötelezettséget vállal a földesurak kárpótlásáért. Ennek a kifizetését azonban a követekző évre halasztja az országgyűlés. A közös legelőket is felosztják, s így a házas zsellérek is kis parcellák birtokosaivá válhatnak. Eltörlik a tizedet és az úriszéket is.

A törvények eredményeként Magyarország alkotmányos királysággá vált. A kormányt a király nevezi ki, de az a törvényhozásnak felelős. A törvényhozásban a rendi gyűlést népképviseleti országgyűlés váltotta fel, cenzusos választójog alapján. Kimondták Magyarország és Erdély egyesítését.

A választásokat nyár elején fogják tartani.

Ellentét alakult ki a király és a felelős magyar kormány között. A végrehajtó hatalom a magyar kormány kezébe került, viszonz Bécs a rendi dualizmus gyakorlatát követve a külügyet, a hadügyet és az ezekhez tartozó pénzügyeket továbbra is királyi felségjogának tekinti.

A jobbágyfelkelés elkerülése érdekében a magyar kormány azonnal életbe léptette a jobbágyfelszabadítást. A jobbágyság és a zsellérek még is lázadoznak, mert a zsellérek földet akarnak, a telkes jobbágyság pedig a majorsági földeken kialakított, s most földesúri tulajdonban került szőlőiket.

Az összes követelést a kormány nem teljesítheti, mert ezzel kockáztatná a nemesség támogatását. Ezért vidékre kormánybiztosokat küldenek, akik a meggyőzés erejévelhatva rendezik majd a dolgokat.

A mai napon hallottam, hogy vidéken a kormánybiztosok nem csak a meggyőzést használják, hanem az erőszakot is.

Nyár közepe van, az ország területén folyamatos szerb és horvát támadások vannak. Szerencsére, ez honvédelemre sarkallta a parasztságot.

Az államkonferencia és a hozzájuk közeledő osztrák kormányok több kísérletet tettek a magyar hadügy- és pénzügyminisztérium jogkörének felszámolására. A magyar kormány tárgyalásokkal próbálja megoldani a kérdést, de ragaszkodik a két minisztériumhoz. Bécs viszont nem hajlandó engedni, a magyarokkal szembekerülő nemzetiségeket kívánja felhasználni céljai érdekében.

Egyre több nemzetiség lázad fel a magyarok ellen. Magyarországnak hadsereg kell, amely leveri a lázadásokat.

Batthyány többszöri kérésére sem küldi haza az osztrák kormányzat a magyar ezredeket.

A miniszterelnök elrendelte tíz honvéd zászlóalj felállítását. Ezzel a lépéssel a miniszterelnök a független magyar államiságot erősíti.

Kossuth júniusban szerződést kötött a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankkal önálló magyar bankjegyek kibocsátására.

Ma, július 5-én összeült a népképviseleti országgyűlés. Kossuth javaslatára július 11-én 200 000 újoncot és a felállításukhoz szükséges pénzt szavaztunk meg.

A nemzetiségek lázadoznak, autonómiát akarnak szerezni. De hogyan lehetne azt megadni, amikor mi Magyarországon élünk, közösen, egy nemzetként.

A nemzetiségek a Bécsi kormányzatnak hisznek. Egyre nagyobb méreteket öltenek a nemzetiségi lázadások a horvátoknál, szerbeknél és románoknál.

A szerbek egyházi autonómiát követelnek, de a magyar kormányzat nem akarja megadni. Lehet, hogy ez egy nagyon rossz következménnyel fog járni?

A karlócai kongresszuson, májusban, a szerbek megfogalmazták az önálló szerb tartományt, a Vajdaság kialakításának igényét. Ehhez támogatást kaptak a császári kormányzattól és Szerbiából önkétesek ezrei csatlakoztak mozgalmukhoz.

A szerbek fellázadtak a magyar kormány ellen, és rátörtek a délvidéki lakosság falvaira júniusban.

A magyar kormány elismerte Horvátország autonómiáját, de Jelacic bán azonban többet ígért: a birodalmon belül Magyarországgal azonos helyzetben lévő önálló horvát tartományt. Ezzel maga mellé állította a horvátok zömét. Jelacic a horvátok jövőjét a birodalom keretei kötött látja, s követeli, hogy Magyarország mondjon le az önálló had- és pénzügyről, mert ezek veszélyezteik e kereteket.

Az osztrák kormány javaslatára az uralkodó elrendelte az önálló magyar had- és pénzügyminisztérium megszüntetését augusztus 31-én. A magyar kormány nem fogadja el ezt, hiszen még csak magyar miniszteri ellenjegyzést sem kértek.

Jelacic átlépte a magyar-horvát határt jelentő Drávát szeptember 11-én.

1848.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 6
Heti: 28
Havi: 14
Össz.: 27 911

Látogatottság növelés
Oldal: Schaffenburg Ferdinánd herceg
LEHET MÁS A TÖRTÉNELEM - © 2008 - 2024 - zrinyicountry.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »