LEHET MÁS A TÖRTÉNELEM

A 11. D osztály remekművei történelemből


 

Becses nevem Kulcsár Péter. 1789-ben születtem Temesváron. 5 évvel később Debrecenbe költöztem szüleimmel, és két testvérbátyámmal. Mindig is nagyon érdekelt a biológia, és kiskoromban is szerettem segíteni az embereken, ezért is hallgattam orvostudományt Pesten, majd Debrecenben folytattam orvosi gyakrolatot. Később itt szereztem munkát is. A szüleim tanulmányaim során folyamatosan támogattak. 1805-ben megismertem az egyik pályatársam húgát. A lány szépsége, és értelmiségi gondolkodása annyira lenyűgözött, hogy egy évvel később megkértem a kezét az édesapjától, és feleségül vettem. Az én kis feleségem két gyönyörű gyermekkel ajándékozott meg. A nagyobbik gyermekem Kálnok, a kisebbik pedig Arta. A fiam inkább édanyjára hasonlít, mert ő a művészetek felé hajlik érdeklődésben, ezzel szemben a lányom, úgy, ahogyan én is, a természettudományok felé vetette fejét már kiskorától kezdve. A családommal mindig is viszoinylag jó életkörülmények között éltünk. Szerencsémre igazán jó orvossá váltam. Az arisztokrácia körében nagyon népszerű lettem, ennek köszönhetően mindig tisztában vagyok az aktuális politikai helyzettel. 

A Debreceni kollégium épülete.


1825-1827


Ezekben az években nagyon meglepő dolog történt. Az egyik betegemnél voltam, ahol új híreket hallottam az országgyűlésről. Széchenyi István felajánlotta egyévi jövedelmét a magyar nyelv művelésének céljából. Ezzel utat enged arra, hogy megalapítsanak egy akadémiát Magyar Tudományos Akadémia névvel. Ez egy igazán jó hír, hogy végre törődik velünk is valaki.


1830. február 11.


A délutáni órákban sürgős esethez hívtak. Az egyik betegemet egy lóversenyen meglökték, elesett, és súlyos fejsérülést szerzett. Miután a nagyurat elláttam, elkezdtem összeszedni a dolgaimat, és indultam volna haza, amikor hangos szóváltást hallottam egy másik szobából. Odaléptem az ajtóhoz, és kihallgattam a szócsatát. Ha jól értettem, akkor egy olyan írásról volt szó, amelyet Széchenyi István, a neves politikus adott ki. Arról is szó volt, hogy ezzel az egész ország jelenjét és jövőjét jobbá lehetne tenni. Véleményem szerint Széchenyi tervei, hogy a gazdasági és a politikai életünket is megreformálná, biztosan nagy ellenállást fognak kiváltani egyes neves emberek szemében. 


1830. december 21.

Jóslataim sajnos beigazolódtak. Széchenyi István Hitel című műve hatalmas ellenállást váltott ki, Dessewfy József elutasítva Széchenyi reform-terveit írt egy művet A Hitel czímű munka taglalatja címmel. Ez engem mélyen megrendített, hogy az emberek ennyire nem látják annak a fontosságát, hogy lépjünk a haladás irányába. 


1832. május 5.

Az utóbbi másfél évben Széchenyi még két írásáról hallottam, de sajnos a kezembe nem vehettem őket. Kiadta a Hitel után a Világosság című művét, majd ezen kettő kiegészítésére a Stádiumot is. A Stádiumban leírt reformtervek közül számomra a nyelvtörvény lenne a legfontosabb, hiszen az én anyanyelvem is a magyar, és egy ország összetartásához, a nemzeti öntudat újbóli felkeltéséhez ez elengedhetetlen. 


1832-36

Országgyűlések zajlanak, és folyamatosan híreket kapunk a döntésekről, vitákról, hiszen Kossuth Lajos szerkeszti az Országgyűlési Tudósításokat. Ezt igazán jónak tartjuk a feleségemmel, hogy az ország végre tudhat azokról a dolgokról, amelyek végülis miattuk folynak. Úgy érzem, végre igazi reformok születhetnek majd itt.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 26
Tegnapi: 6
Heti: 49
Havi: 35
Össz.: 27 932

Látogatottság növelés
Oldal: Kulcsár Péter
LEHET MÁS A TÖRTÉNELEM - © 2008 - 2024 - zrinyicountry.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »